رئیس اداره منابع طبیعی کلاردشت مطرح کرد :

وحید مشایخ در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان کلاردشت، درباره وضعیت آتش‌سوزی جنگل‌های این شهرستان، با بیان اینکه هم‌اکنون عده‌ای از نیروهای منابع طبیعی در حوزه آتش‌سوزی حضور دارند تا از مهار کامل آتش اطمینان حاصل کنند، افزود: محل آتش‌سوزی در ارتفاعات رودبارک به‌نام سنگ سرگ بوده است.

وی با اشاره به اینکه حدود هفت هکتار از جنگل‌های این منطقه طعمه حریق شد که با تلاش و همراهی تمام ادارات و ارگان‌های شهرستان این آتش‌سوزی مهار شد، اظهار کرد: آتش‌سوزی بیشتر در علف‌زارها رخ داده و حدود هشت اصله درخت در این آتش‌سوزی دچار حریق شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کلاردشت از تلاش‌های دامداران و چوپان‌های منطقه در مهار آتش‌سوزی قابل تجلیل کرد و یادآور شد: دامداران حدود 5 هزار لیتر آب از چشمه‌ها برای اطفای حریق انتقال دادند و از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری کردند.

این مسئول درباره اعزام بالگرد از سوی سپاه تهران گفت: یک فروند بالگرد طبق قراردادی که با سپاه تهران داشتیم به منطقه اعزام شد که توانست دو بار به منطقه حادثه‌دیده رفته و در هر اعزام 4 هزار لیتر با خود حمل و بر روی آتش فرود آورده تا آتش را محدود کند.

مشایخ با بیان اینکه به دلیل وضعیت جوی نامناسب بالگرد نتوانست بیشتر از دو مرتبه به منطقه برود و رفتن به صورت زمینی به منطقه آتش‌سوزی مشکل بود، اضافه کرد: زمان هم در این حادثه بسیار ارزش داشت که در این وضعیت حضور این بالگرد کمک بسیار بزرگی در مهار این آتش‌سوزی بود.

وی با بیان اینکه علت حادثه در حال بررسی است، اظهار کرد: در این فصل سال به دلیل خشکی هوا و گرمای بیش از حد دما، وقوع آتش‌سوزی بسیار زیاد است که تنها راه آن این است که اگر آتش روشن کردیم حتما از خاموش شدن 100 درصدی آن مطمئن شویم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کلاردشت در پایان گفت: تنها یک جرقه و یا یک گرمای زیر خاکستر کافی است که جنگل بزرگی را به آتش بکشد و زندگی در محیط‌زیست را به خطر اندازد.

منبع : خبر گزاری فارس – 13940412000770