کلاردشت – نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس گفت: سال گذشته از مصوبه ۱۸۰، یک و نیم میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی کلاردشت درنظر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم احمدی چهارشنبه شب در جلسه بررسی مشکلات آب شهرستان کلاردشت افزود: مصرف آب در ایران درست نیست و الگوی مناسب مدیریت مصرف ندارند.

احمدی افزود: باید در تمامی روستاهای منطقه با نصب بنر در جهت مصرف درست و بحران کم آبی نزدیک اطلاع سانی لازم صورت گیرد و انتظار داریم زمانی که نمایندگان درحوزه ای اعتباری در نظر می گیرند مدیران مربوط آن ادراه هم اعتباری درنظر بگیرند و قدمی بردارند.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان مازندران نیز گفت: وقتی اداره، آب و فاضلاب شهری را تحویل می گیرد اول مطالعه شهری درستی براساس جمعیت ثابت وخزانه صورت می دهد.

ذبیح الله ذاکری افزود:سرانه هر فرد حدود ۲۰۰لیتر در ثانیه ولی در ایران بیشتر است و با توجه به اینکه کشور در بحران قرار دارد مردم باید درست مصرف کردن را بیاموزند.

بحران آب در کلاردشت نداریم

وی خاطرنشان کرد: ما در کلاردشت بحران آب نداریم ولی کاهش مخازن داریم و در بعضی از مناطق با کاهش مخازن روبه روهستیم.

ذاکری اظهار داشت: اگر مردم واقعا مدیریت مصرف را رعایت کنند، ما کمبود آب نخواهیم داشت اما چون آب کالای ارزان است و بحث مدیریت مصرف در آن به درستی صورت نمی گیرد و باتوجه به اینکه باران نسبت به سالهای گذشته کمترشده آب سفره های زیرزمینی نیز کمترشده است.

آب مازندران با کیفیت است

مدیرعامل آب وفاضلاب روستایی مازندران نیز با اشاره به مشکل آب روستاهای کلاردشت گفت: خط قرمز ماکیفیت آب است وما ازلحاظ کیفیت درحداستانداردهستیم.

مجید عبداللهی خاطرنشان کرد: درحال حاضر ۲۵۶پروژه در دست اجراست و با اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری که به تقاضای نمایندگان از صندوق توسعه ملی اختصاص دادند، سعی کردیم مازندران با درصد بهره مندی بالاتری درکشوردیده شود.

وی تصریح کرد:اولین و مشکل ترین پروژه آبرسانی، بیرون بشم کلاردشت است که به اعتبار هشت میلیارد تومانی نیازمند است و تاپایان سال ۹۴_۹۵به اتمام می رسد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران با اشاره به رودخانه سردآبرود گفت:باید جدی تر در بحث ساخت وساز غیرمجاز درحریم روخانه سردآبرود وارد شویم چون آنها لوله های فاضلاب خود را به داخل رودخانه هدایت می کنند.

وی با اشاره کنتورهای غیرمجاز گفت:در استان شمار کنتورهای غیرمجاز زیاد است که باید با هماهنگی نیروی انتظامی جمع آوری شوند.

فرسودگی ۵۳۰۰ کیلومتر از شبکه آبرسانی

عبداللهی درپایان افزود:در استان حدود پنج هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه لوله فرسوده داریم که اعتباری نزدیک به ۲۸۰ میلیارد تومان نیازدارد که هرساله قسمتی جبران می شود.

فرماندار کلاردشت نیز با اشاره به این مطلب که موضوع آب یک موضوع ملی است گفت: به این مشکل باید نگاهی ملی داشت نه استانی و باید با همکاری این معضل حل شود.

فیروز صادق افزود: مقرر شد برای کمبود مخازن آب تا ۲ روز آینده آب شیلات به آن وصل شود و باید مدیریت مصرف حاکم

باشد و انشعابات غیرمجاز رصد شود.

منبع : خبرگزاری مهر