جغرافیای طبیعی کلاردشت

کلاردشت در گذشته کلار (kelar) و کلار نام شهر و قلعه ای باستانی در محدوده کلاردشت امروزی بود کلمه کلار نیز آنگونه که در فرهنگ فارسی آمده و به فتح “ک” به معنی غوک و وزغ می باشد اینکه چرا نام کلار بر این منطقه نهاده اند یک احتمال این است که در این دشت زمین های باتلاقی وسیعی وجود دارد و اصطلاحا “لش” نامیده می شود و این زمین ها محل تجمع و تراکم انواع غوک و ورغ می باشد. روستایی با نام لش سر (lase sar) نیز هم اکنون در دهستان کلاردشت وجود دارد که بیشترین زمین های باتلاقی در نزدیکی آن قرار دارد چه بسا در گذشته وسعت چنین زمین هایی بیشتر بوده و این محدوده مملو از جانوران مزبور بوده است و نام دشت به این سبب به کلار و بعد ها  کلاردشت شهرت یافته است کلاردشت به لحاظ موقعیت جغرافیایی در 36 درجه و 29 دقیقه از عرض شمالی و 51 درجه و 6 دقیقه طول شرقی واقع شده است.

Untitled

به منظور خرید ویلا در کلاردشت با ما تماس بگیرید.

کلاردشت منطقه ای کوهستانی با وسعتی حدود 1509 کیلومتر مربع در غرب استان مازندران واقع است و مرکز آن شهر کلاردشت در 48 کیلومتری جنوب غربی شهرستان چالوس می باشد کلاردشت تاچندی پیش از مناطق شهرستان چالوس به شمار میرفت ولی هم اکنون خود نیز یک شهرستان است.

شهرستان کلاردشت متشکل از محله های حسنکیف (مرکز شهرستان) ، گرکپس(garakpas) ، ولوال ، مکا ، اجابیت ، لاهو ، رودبارک ، مجل ، پی قلعه ، طبرسو ، اسپند کلا ، کردیچال ، کلمه ، کوهپر ، والت ، شکرکوه ، مکارود ، پیشنبور ، پیمبور ، لش سر ، طویدره ، کردمحله ، واحه ، کلنو است.

جنوب کلاردشت از قله تخت سلیمان تا گردنه کندوان در جاده چالوس – کرج به خط راس البرز محدود می شود و در واقه با نواحی کوهستانی تابع استان البرز است رود چالوس در شرق کلاردشت را از کجور – شهرستان نوشهر متمایز میکند.

DSC03652

مرز های شمالی و غربی این منطقه به نواحی تابع شهرستان تنکابن محدود می شود که حد فاصل دو واحد متمایز را منطقه ای با جنگلهای انبوه و سرسبز در بر می گیرد.

کلاردشت بیش از 45 قله بالای 4000 متر ارتفاع ، نمونه های کم نظیری از عظمت ، صلابت و زیبایی رشته کوه های البرز را دارد.

بلند ترین قله کلاردشت از این مجموعه علم کوه نام دارد که ارتفاع آن 4845 متر از سطح دریای آزاد می باشد که در سمت شمال شرقی به دیواره ای به طول 700 متر و عرض 450 متر منتهی می شود و بعنوان یکی از هشت دیواره سخت گذر جهان شناسایی شده است و از این لحاظ برای کوهنوردان ایرانی و خارجی مهم و پر جاذبه تلقی می شود علم کوه در حدود یک قرن پیش یعنی در سال 1281 خورشیدی برای نخستین بار توسط یک گروه آلمانی به نام برادران برن مولر شناسایی شد و آنها گزارشی در رابطه با منطقه تهیه نمودند.

به منظور فروش ویلا در کلاردشت با ما تماس بگیرید.

Alam-Kuh2

دیگر قله های مرتفع کلاردشت عبارتند از :

  • تخت سلیمان با ارتفاع 4650 متر که حدفاصل کلاردشت و طالقان قرار دارد.
  • قله چالان یا چالون با ارتفاع 4550 متر
  • زرین کوه با بلندی 4750 متر در کوهستان غربی
  • مرجی کش ، کروما و برخی از قله های پراکنده در اطراف کندوان با حدود 4150 متر ارتفاع (در قله کروما و زرین کوه فسیل هایی از گیاهان و جانوران دوران های پیشین زمین شناسی مشاهده شده است)
  • خرسان شامل دو قله یکی در شمال و دیگری در جنوب به ترتیب با ارتفاع 465 متر و 4640 متر
  • قله های هفت خوان شامل چند قله با حداکثر 4500 متر ارتفاع
  • لشگرک بزرک و کوچک با 4256 و 4184 متر ارتفاع
  • شانه کوه با ارتفاع 4450 متر به دندانه های شانه شباهت دارد.
  • رستم نیشت با ارتفاع 4460 متر
  • پسند کوه با ارتفاع 4350 متر ارتفاع

DSC03754
DSC02654

DSC04177

منبع از کتاب دکتر علی ملک پور